Topaz Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Topaz Taşı (Topaz Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Eski zamanlardan buyana kullanılan ve en kudretli taşlardan biri olduğuna inanılan Topaz’ın, göz hastalıklarına ve veba gibi salgın hastalıklara iyi geldiği söylenir. Kuvars grubundan olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur.

Topaz, şeffaf (renksiz), beyaz, gri, mavi, sarı, turuncu, kahverengi, kırmızı renkte olabilmektedir. Renksiz topaz ağırlık bakımından da elmasla aynı ağırlıkta olduğundan karıştırılabilmektedir ve çok kıymetlidir. Bu benzerlik ancak Mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.

Topaz taşının rengi çoğunlukla değişkendir ve güneş ışığında rengini kaybedebilir. Örneğin Sibirya’nın kahverengi topazı güneş ışığında beyazlaşır. 18.yüzyılda ilk defa bir kuyumcu Brezilya topazının hafifçe ısıtıldığında pembeleştiğini bulmuştur ve bu metod yaygınlaşmıştır. Bu tarz yanık topazlara genellikle Brezilya yakutu denir ve nadir bulunan tabii kırmızı topaz aynı isimle anılır.

Bu taşın sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onlara cesaret verdiği bilinmektedir. Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan Topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır. Doğal ve muhteşem ışığıyla göz kamaştırıcı bir taştır.Özellikle sarı topaz ve turuncu topaz en değerli çeşitleridir.

Mavi topaz ise en yaygın kullanılan topaz çeşididir. Bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Mavi renkli olup sarı ve kırmızı renkler içeren topazlar da çok tercih edilir. Sarı topaz karaciğer ve dalağa iyi gelir.

Bugün dünya yüzünde en değerli Topaz’larının çıkarıldığı ülke Brezilya’dır. Ayrıca Sri Lanka, Pakistan, Rusya, Nijerya, Çin’de de Topaz çıkarılmaktadır.

Topaz kristalleri genelde dörtgen şeklinde olup, elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf Topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez.

Topaz Taşının Faydaları

  • Genel olarak önemli bir bedensel ve ruhsal iyileştiricidir.
  • Özellikle saydam Topaz, ruhsal gelişim sağlar.
  • Göz hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
  • Zihin açıklığı verir, muhakeme gücünü artırır, birdenbire ortaya çıkan tehlikeli veya zor durumlarda, kişiye bu durumla başa çıkabilecek akıl, sezgi gücü ve cesareti verir.
  • İletişimi kuvvetlendirir (Mavi topaz)
  • Kas sistemi ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. (Sarı topaz)
  • Kötü karakterli kişilerin kötülüğünden koruduğuna inanılır.
  • Zekâ ve yetenekleri geliştirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Göz hastalıkları ve salgın hastalıklara iyi gelir.

Sertlik Derecesi : 8

Özgül Ağırlık :

Kimyasal Formül ve Grubu :

Renk :

Çıkarıldığı Yerler :

Çakralar : Kök, Güneş sinirağı, Boğaz, Taç

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku