Doğal Taşların Bakımı

0

Doğal taşların sertlik dereceleri birbirinden farklıdır. Elmas gibi çok sert olanların dışında birçoğu da  kırılgan ve çabuk ufalanabilir durumdadır. Katmanlı ve kümelenmiş taşlar ayrılıp parçalanabilir, Selenit gibi taşlar ise su ile temas ettiğinde eriyebilir. Cilalı yüzeyleri, doğal prizma uçları kolaylıkla çizilebilir, aşına bilir, zarar görebilir. Bu sebeple taşların bakımı ve temizliği yapılırken çok dikkat edilmeli, kullanılmadığı zamanlarda özenle (kutusunda yada küçük bir kesede) saklanmalıdır.

Yuvarlak yada tamburlanmış taşlar daha dayanıklıdır, kırılacak uçları yoktur. Tamburlama işlemi sırasında saatlerce ince kumlar arasında dönerler ve yapı olarak daha dayanıklı hale gelirler. Kendiliğinden yuvarlak olanlar ise (örn: denizdeki dalgalar sayesinde doğal tamburlanma) yapı itibari ile dayanıklıdırlar. Yuvarlak taşlarınız bir kese içerisinde saklanabilir, ancak sivri uçları olan taşlarınızı ayrı ayrı saklamalısınız. Doğal taşlarınızı kullanmadığınızda ipek yada kadife gibi örtülere sararak saklamanız da taşlarınızı çizilmelere karşı koruyacaktır.

Taşlarınızı satın aldığınızda kullanmadan önce ve kullanırken de belirli aralıklarla temizlemelisiniz. Taşlarınıza başkalarının dokunmasına izin vermemelisiniz yada başkasından bir takı aldıysanız kullanmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Özellikle kristaller olmak üzere doğal taşlar daha önce kullanan kişinin olumsuz enerji taşıyor olabilirler ve bu olumsuz enerjileri size geçebilir.

Doğal taş temizliğinin birden fazla yöntemi vardır. En etkili olanlar;

  1. akan su ile temizleme
  2. deniz suyu yada tuzlu suda temizle
  3. toprağa gömerek temizleme
  4. tütsü ile temizleme

Kolay parçalanabilir olmayan taşlar için akan su ile temizleme uygundur. Akar suyun altına tutabilir, deniz suyuna yada tuzlu suya batırabilirsiniz. Daha nazik taşları deniz suyu yada tuzlu suda bekletebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladığınızda taşınızdaki tüm olumsuzlukların akıp gittiğine emin olabilirsiniz. Taşınızın enerjisi yenilenecektir.

Taşı temizledikten sonra birkaç saatliğine güneş yada ayışığına bırakarak taşın yeniden enerji dolmasına, kendini şarj etmesine yardımcı olmuş olursunuz. (bunu yaparken taşınızın renginin güneş ışığında solmamasına dikkat edin.) not:güneş ışınlarının ışığı kırarak yangın çıkarmamasına dikkat ediniz.

Taşınızı en az 1 gün (24 saat) süreyle toprağa gömerek negatif enerjilerden arındırabilirsiniz. Açık alandaki toprak daha etkilidir ancak imkanınız yoksa saksı dibindeki toprağa da gömebilirsiniz.

Tütsü ile temizleme yönteminde ise taşınızı isleyebilir, mum ışığından geçirebilirsiniz. Ayrıca taşlarınızı ışığın çevrelediği şekilde yerleştirerek arınmalarını ve enerjilerinin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı taşlar hiçbir zaman temizleme gerektirmez. Sitrin, Kiyanit, Azeztulit kendi kendini temizleyen taşlardır.

Saydam kuvars ve Karnelyan ise diğer taşları temizleme özelliğine sahiptirler. Özellikle ufalanabilir nazik taşlar için bu yöntem denenebilir. Ancak bu amaçla kullanımından sonra kendilerinin diğer yöntemlerle temizlenmesi gerekir.

Hangi aralıklarla taşımı temizlemeliyim?

Bunun için net bir süre yoktur. Kullanımınıza göre ayda bir yada 3 ayda bir gibi periyotlarla temizliğini yapabilirsiniz.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku