Muladhara Chakras (Root)

Kök Çakrası (Dört Taç Yapraklı Çakra)

Bu çakra (mul: kök; adhara:yer, mekân), hayatta kalma, güvenlikle ilgilidir ve omurganın dibinde duran, dünyaya en yakın olanıdır. Finansal ve duygusal anlamda hayatta kalma ihtiyaçlarımızı düşünmeye dönüşür.

Bu çakranın günlük yapılan dua seanslarıyle kontrol altına alınabilir ve ruhumuzu besler ve huzuru yakalayabiliriz. Bu çakrayı kontrol ettiğimizde yaşamımızı daha başarılı daha güvenli daha neşeli hale getirdiğimizi hissederiz.

 • Bağlantılı olduğu organlar: Cinsel organlar, kan, kemik, hücreler
 • Etkilediği salgı bezi: Böbreküstü bezleri (adrenalin)
 • Sorunlar: Fiziksel olarak, mesane kolan kabızlık gibi, rahatsızlıklar oluşur.
 • Dengelenmesi:
 • Dengeli Olduğunda:
 • Dengeli Olmadığında: Duygusal olarakta finansal ihtiyaçlarımızın yetersiz olduğu kaygısı ve güvensizliği yaşamaya başlarız.
 • Rengi: Kırmızı
 • Kristali: Argonit ve Florit
 • İşlevi: Fiziksel kimlik, denge, topraklanma
 • İmgesi: Dört taç yapraklı çakra
 • Burcu: Oğlak ve Kova

Kuyruk sokumunun en uç noktasında, yerle temasımızı sağlayan Kök Çakrası, artrit, kabızlık, mesane ve kolon hastalıkları gibi fiziksel problemlerle ilişkilendirilir. Güven hissini, temel ihtiyaçlarımızı ve bütünsel iyi oluşumuzu etkileyen Kök Çakra dengede ve akışta olduğunda kendimizi hem fiziksel hem de duygusal olarak topraklanmış ve güvende hissederiz.

Ruhsal bedendeki enerji salınımının dengesinin korunması için çakraların açık ve dengede olması gerekir. Herhangi bir enerji bölgesinde tıkanıklık, dengesizlik ya da bozulma yaşanması bu enerji noktalarıyla bağlantılı çalışan organların işleyişinde ve kişinin duygu durumunda bozulmalara yol açabilir. Yoga duruşları (asanalar), Pranayama (nefes egzersizleri), meditasyon, kristaller, aromaterapi gibi farklı uygulamalar da fiziksel beden aracılığıyla ruhsal bedendeki bu enerji akımının doğal akışını korumaya ve canlandırmaya yönelik pratikleri içerir.

Kuyruk sokumu ile üreme organı arasında yer alır. Toprak elementiyle ilişkilidir. Kemikler, et, cilt, saçlar ve tırnaklar toprak elementinden oluşmaktadır. Burun ve koku duyusuyla bağlantıdadır. Toprak elementinin nitelikleri sabır ve açgözlülük, doğası ise sabitliktir. Toprak elementi hayatta kalma isteğini ortaya çıkarır. Kırmızı rengiyle titreşir. Kök Çakra, Satürn gezegeni ve Kova ile Oğlak burçlarıyla bağlantılıdır. Yantrası dörtgen, temsil ettiği prensip yer çekimidir.

Birey, Kök Çakra aracılığıyla kendi kimliği hakkında daha güçlü ve güvenli hisseder. Ayaklarının yere bastığını duyumsar. Dünyasal enerjiyi üst düzeye aktarır. İnsan gelişiminin birinci basamağıdır. Tıkandığında fiziksel canlılık yok olur, enerjisi düşer, ölüm korkusu ortaya çıkar.

Diğer Çakralar

Çakralar Hakkında Makaleler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku