Oltu Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Oltu Taşı, Jet, Siyah Kehribar (Black Amber Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Oltu taşı bitkisel kalıntıların fosilleşmesiyle oluşan Kehribar grubuna ait organik bir taştır. Bu özelliğinden ve oluşum yönünden kehribara benzemesiyle Siyah kehribar yada Kara kehribar da denilmektedir. Bir diğer adı ise Jet olarak bilinir.

Oltu taşı ülkemizde Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılıp burada işlendiği için bu isimle anılmaktadır. Siyah başta olmak üzere sarı, kahverengi ya da nadir olarak gri-yeşil karışımı bir renkte bulunabilmektedir. Ancak yine de en fazla siyah olanı tercih edilmektedir. Türkiye dışında çıkarılan başlıca ülkeler ise Hindistan, İspanya, Fransa, ABD, Almanya, Polonya, Rusya, İngiltere’dir. Oltu taşı buralarda Black Amber ve Jet olarak bilinir.

Oltu taşı Mohs sertlik skalasına göre 3 sertlik derecesine sahip bir taş olduğundan kolay işlenir ve bu sebeple de daha çok takı ve tesbih yapımında kullanılmaktadır. Kolay işlenmesine karşın yumuşak bir taş olduğu için özel aletler kullanılarak işlenmektedir. Kolaylıkla çizilebildiği gibi kırılabilirde. Bu sebeple bu değerli taşı özenle kullanmalı ve bakımını yapmalısınız.

Oltu Taşı ülkemizde 3213 sayılı Maden Kanunu’na göre tescil edilmiş ve yarı değerli doğal taşlar arasında yerini almıştır. Oltu taşı yer altındayken yumuşak ancak yeryüzüne çıkarıldığında sertleşen bir yapıdadır. Yakıldığında çıra benzeri alevlenen ve is bırakan, sürtünme ile elektriklenen bir tür linyit çeşididir. Oltu taşı taşlaşmış ağaç kömürü şeklinde fosilleşmiş bir taştır.

Oltu taşı madende ve çıkarıldığında kahverengimsi siyah bir renkte bulunur ancak çıkarıldıktan sonra hava ile temas ettikçe parlaklığı artar ve daha koyu siyah renge dönüşür. Çok nadir olmakla birlikte yeşil oltu taşına da rastlanmaktadır..

Bu taşın en fazla kullanım alanı Oltu taşı tesbihlerdir. Oltu taşı Altın ve Gümüş ile monte edilerek çeşitli takılarda kullanılmaktadır. Kullanıldıkça parlama özelliği vardır. Oltu taşı Negatif enerjiyi toplar. Bu nedenle nazarlık olarak kullanılır. Ayrıca oltu taşı, bedenin elektriğini toplamak için kullanabileceğiniz bir taştır. Kehribar gibi, tesbih olarak kullanımı en rahat olan taşlardandır. Vücuttaki statik elektriği çeker ve stresi azaltır. Ancak yine de kehribar ile karıştırılmamalıdır. (Kehribar bal rengindedir) Kehribar ile Oltu taşı arasındaki en önemli fark; Kehribar ağacın reçinesinden oluşur, Oltu taşı ise ağaç ve reçinenin fosilleşmesi ile oluşur.

Oltu Taşının Faydaları

 • Toprağın enerjisini bedene aktarır,
 • Özgüvenin yükselmesini sağlar,
 • Panik Atak gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir, sakinleştirir,
 • Migren ve diğer baş ağrılarını hafifletir,
 • Salgı bezlerini düzenler, rahatsızlık varsa iyileştirir,
 • Bezeleri tedavi eder,
 • Saç dökülmesini azaltır, beyazlamayı ise kısmen yavaşlatır.
 • Hafızayı güçlendirir,
 • Vücuttaki mineral dengesini sağlar,
 • Mutluluk ve huzur verir,
 • Ağrıyan bölgeye koyulduğunda ağrıyı azaltır.

Sertlik Derecesi : 3

Özgül Ağırlık : 1,26

Kimyasal Formül ve Grubu : Organik Bileşenler (Çam Reçinesi)

Renk : Siyah, Kahverengimsi, gri, sarı

Çıkarıldığı Yerler : Türkiye (Erzurum/Oltu), Hindistan, İspanya, Fransa, ABD, Almanya, Polonya, Rusya, İngiltere

Çakralar : Kök Çakra

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku