Zultanit Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Zultanit Taşı (Zultanite Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Son yılların trendi Zultanit (Zultanite®), hızlı yükselişine devam ediyor. Peki onu bu kadar değerli kılan nedir?

Dünya üzerinde az bir zaman önce yaklaşık olarak 80’li yıllardan sonra tanınmaya ve bilinmeye başlayan Zultanite® son 10 yıldır oldukça popüler olan, sadece ülkemizde Muğla-Milas civarında çıkarılmakta ve yüzde yüz doğal ham hali ile kullanılabilen bir doğal taştır. Ayrıca Zultanite®, doğada renk değiştirebilen 5 taştan biridir. Bu da onun bu denli rağbet görmesine ve değerli olmasına sebep vermektedir. Zultanit taşı Mohs sertlik skalasına göre 6,5 – 7 arası sertliğe sahiptir. Ancak çıkarıldıktan sonra işlem görmeden kullanılabilmesi için keski yardımı ile nazikçe çıkarılır. Işığa göre değişen rengi ile Zultanite®taşında genellikle pembe, yeşil ve kahverengi ağırlıklı olmak üzere birçok rengi görmek mümkün olabilmektedir.

Madencilik alanında asıl adı “Diaspor” olan ve günümüzde Zultanite® markasıyla kullanıcıya sunulan bu değerli taş, ilk olarak 2005 yılında Muğla Milas’ta çıkarılmıştır. Diaspor’a maden sahibi Murat Akgün tarafından “sultan” kelimesinden esinlenilerek “Zultanite” ismi verilmiş ve ilerleyen zaman içerisinde Zultanite® tescilli bir marka haline gelmiştir. Zultanite bugün Global Licansing N.V adına Amerika da tescilli ve çok ünlü bir markadır.

Kaynağı sadece ülkemizde olan Zultanite®, süs eşyası ve takılarda kullanılmaktadır. Zultanite® taşına benzeyen ve aynı onun gibi renk değiştiren Alexandrite taşı da zultanit ile aynı grup içerisinde bulunmaktadır ancak Alexandrite ağırlıklı olarak Rusya’da çıkarılmaktadır. Alexandrit’te en az Zultanit kadar değerli bir taştır ancak yine de Zultanit ile karıştırılmamalıdır.

Nadir bulunan bir güzellikte olması ve sadece tek bir kaynaktan çıkarılması Zultanit’in değerini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Takı ve Mücevher dünyasının da bir anda gözdesi olan Zultanite® kolay kolay değer kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Güneş ışığında pembe, mor, kahverengi renklerdeyken, florasan gibi yapay beyaz ışıkta parlak yeşil renge dönüşür. Bununla birlikte aynı grupta olan aleksandrit ve diğer renk değiştiren taşlarda gibi sadece iki renk arasında geçiş olmaz. Zultanit aynı zamanda haki yeşili, adaçayı yeşili gibi yeşilin birçok tonuna uğrarken aynı zamanda şampanya pembesi, sarı, uçuk şeftali rengi ve kızıl renkli olarak farklı ışık kaynakları altında görülür. Zultanitin sarı renk içeren canlı yeşil rengi beyaz ışıkta, şampanya pembesi ise gün ışığı ya da mum ışığı gibi sarı ışıkta ortaya çıkar.

Zultanite® taşı, renk değişiminin yanı sıra aynı zamanda kedi gözü özelliğine de sahiptir. Kedi gözü özelliği nedir? -Taş üzerinde tek parlak bir ışık bandının yüzey boyunca ortaya çıkmasıdır. Paralel ışık yansımalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Zultanit, değerli taşlar enstitüsü tarafından 2. Tür saydam bir taş olarak tanımlanmıştır. Bunun anlamı çıplak gözle yakınlıktan bakıldığında hiçbir partikül görülememesidir. Partiküllerin görülebilmesi için 10 kez büyüten bir büyüteç bakılmalıdır. Partiküller kristallerin yer altında oluşum sürecinde doğal olarak oluştuğundan bu taşın gerçek olduğu anlamına gelir.
Zultanit ‘Diaspara’ mineralinden oluşmaktadır ancak Diaspara değildir. Bazı yerlerde Diaspara Zultanit taşı olarak satılmaktadır.Bu sebeple bu taş alınırken özellikle dikkat edilmelidir. Rusya’da bulunan Ural Dağları’nda 1800 lü yıllarda bulunan diaspara, yoğunlukla o bölgeden çıkarılmaktadır. Türkiye’deki maden yatağı ise hala dünyadaki tek zultanit yatağıdır.
Seksenli yıllarda taş severler ve bağımsız madenciler tarafından bireysel olarak çıkarılan bu taş günümüzde ticari olarak çıkarılmaktadır. 4000 fit yükseklikte Anadolu’da bulunan Muğla’daki Milas bölgesinden keski ve kazmalarla çıkarılır. Dünyanın tek Zultanite® (Diaspor) maden yatağına en yakın yerleşim birimi olan Selimiye’dir. Maden sahibi Murat Akgün tarafından Anadolu’da Osmanlı imparatorluğunu yöneten 36 sultana ithafen bu isim verilmiştir.

Zultanite® henüz daha yeni bilinmeye ve kullanılmaya başladığından dolayı kendisi hakkında çok fazla bilgi ve tecrübe bulunmamaktadır. Bilinen bazı faydaları aşağıdaki gibidir.

Zultanit, en iyi kesim ustalarının hünerlerini ortaya çıkaran bir taştır

Zultanit Taşının Faydaları

  • Zihin açıklığına yardımcı olmaktadır,
  • Bedenin gerginliğini azaltır,
  • Çevreyle saha uyumlu olmasına yardımcıdır,
  • Dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir,
  • Cesaretlendiricidir,
  • Negatif enerjiyi emer,
  • Güven arttırıcıdır.

Sertlik Derecesi : 6.5 – 7

Özgül Ağırlık : 5.39

Kimyasal Formül ve Grubu :

Renk : Pembeden Yeşile değişen renklerde

Çıkarıldığı Yerler : Muğla – Türkiye

Çakralar :

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku