Malakit Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Malakit Taşı (Malachite Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Malakit,bakır karbonattan oluşmuş genellikle parlak yeşil renkte olan bir mineraldir.Doğada fazla bulunan bir bakır cevheridir. Malakit,bakır sülfürleriyle, özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur. Bu oksitlenme sonucunda kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde su, hava ve karbondioksidin bakır sülfidi etkilemesiyle meydana gelir.

Malakit, yeşil üzerinde daha koyu yeşillerden oluşan çizgileriyle bulunur genelde. Malakit fazla sert olmadığı için, traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılmaktadır.Malakit nadir de olsa kristal şeklinde de bulunabilmektedirler. İğne ve kıl gibi oluşan kristalleri, bir arada, demete benzer şekildedir. Çoğunlukla üst yüzeyi yumrulu, yuvarlak, salkımsı olarak bulunur. Kristalleri, siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır.

Gerçek Malakit, kolay kırılır, kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir. Isıtılırsa su çıkarır ve kararır. Amonyakta çözünebilir ve asitlerde de köpürerek çözünür. Sibirya, Macaristan, Cornwall, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avusturalya, Güney Batı Afrika’da ve Anadolu’da çeşitli yerlerde bulunur.

Malakit neşe taşıdır.Kullanan kişiyi sakinleştirir ve uykusuzluk çekenlere de iyi geldiği bilinmektedir. Acı ve kederin azalmasında yardımcı olmaktadır. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirmektedir.

Malakit Taşının Faydaları;

  • Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olmalıdır.
  • Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder.
  • Karın ağrısı, adele kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır.
  • İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.
  • Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.
  • Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir.
  • Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
Sertlik Derecesi : 3,5 – 4
Çakralar : Güneş sinirağı, Kalp
Temizleme : Güneş (30 dakika)
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku