Lapis Lazuli Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Lapis Lazuli Taşı (Lapis Lazuli Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Lapis lazuli en eski çağlardan buyana takı ve süs eşyası olarak kullanılmıştır. Daha çok Antik Mısır ve Firavunlar döneminde kullanılmış olan Lapis Lazuli genellikle koyu mavi – lacivert renktedir. Açıktan koyuya mavi tonlarını alır ancak sadece mavi renkte bulunur. Üzerinde sarı metalik renkte piritler bulunur. Bu piritler sadece başka bir taştır. Altın parçaçıkları değildir. Doğada saf halde bulunmayan bir taş olmasına karşın Lapis Lazuli çok değerlidir. Birkaç mineralin birleşmesiyle oluşur ve mavi rengini bu minerallerden alır. Ancak kendisi bir mineral değil kayadır.

Üzerinde sarı pirit ışıltısı olan lapis lazuli taşları diğerlerinden daha değerlidir. Bazı lapislerde beyaz kalsit damarları bulunur bu da lapis değerini azaltmaktadır. Genelde koyu mavi – lacivert rengiyle tanıdığımız lapis, hidroklorik asit ile karşılaştığında H2S gazı verir. Bu gazın kokusu çürümüş yumurtaya benzemektedir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir. En değerli Lapis Lazuli Taşı Afganistan’da çıkarılmaktadır. Ayrıca Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Şili, İsviçre’de de çıkarılmaktadır.

Taşınızı hangi amaçla kullanırsanız kullanın sürekli üzerinizde taşımayın. Sürekli üzerinizde taşıdığınızda vücudunuz taşın etkisine alışacağından etkisi azalmaktadır. Taşınızı temizlemek içinse su ve sabundan kaçınınız. Zira su lapis taşınızın matlaşmasına neden olacaktır. Taşınızı temizlemek için güneş ışığına bırakmanız yeterli olacaktır.

Lapis Lazuli Taşının Faydaları;

 • Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
 • Kemikleri kuvvetlendirir.İskeleti sağlamlaştırır.
 • Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar.
 • Tansiyonu düzenler.
 • Tiroid bezlerini harekete geçirir.
 • Akılcı olmayan düşünceleri netleştirir ve düşüncelerinize yoğunluk kazandırır.
 • Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir.
 • Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.
 • Kaygıyı azaltır ve kişiye canlılık verir.
 • Küçük çocukları korkularından uzaklaştırır.
 • Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı olur.

Sertlik Derecesi : 5 – 6

Özgül Ağırlık : 2,4 – 2,6

Kimyasal Formül ve Grubu : Na,Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2 ve Mineraller

Renk : Koyu Mavi, Lacivert, Mor ve Yeşilimsi

Çıkarıldığı Yerler : Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Afganistan, Şili, İsviçre

Çakralar : Alın

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku