Kedi Gözü Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Kedi Gözü Taşı (Cat’s Eye Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Kedi Gözü Kuvars (Cat’s Eye Quartz), Kuvars grubuna ait bir taştır. Diğerlerinin aksine kristal yapısı daha farklıdır. Yanar döner özelliği olan taşlardan biridir. İçerisinde hava boşlukları bulunur. Bu boşluklarda krokidolit minerali  (mavi asbest) bulunur. Taşın içerisindeki dikey lifler taşın kedi gözü şeklinde ışıldamasını sağlar. Kedi gözü ismi bu taşa bu sebeple verilmiştir. Bu görüntüyü yakalamak için taşa kabaşon kesim uygulanmalıdır. Aksi halde istenilen ışıltı elde edilemez.

Değerli taşlar içerisinde kedi gözü takı ve süs eşyalarında kullanılmaktadır. Gerçek kedi gözü taşlar oldukça kıymetlidir ve sahtesine aldanmamak gerekir. Kaplan gözü taşı da bu aileye aittir.

Kedi gözü etkisi gösteren başka taşlar da vardır. Kedi Gözü Krizoberil ve Kedi Gözü Turmalin gibi. Bu taşlarda da kedi gözü kuvars taşındaki görünüm uygun kesim şekli ile elde edilebilir.

Kedi Gözü Krizoberil

Kedi gözü taşları ailesinde Kedi Gözü Krizoberil, kedi gözü kuvars taşına göre daha kıymetli ve pahalıdır. Beril grubuna ait olan Kedi Gözü Krizoberil taşı Alexandrit taşının bir alt türüdür. Süt rengi, bal rengi, altın yeşil, yeşilimsi altın, yeşil, yeşilimsi sarı, dumanlı kahverengi, gri gibi renklerde bulunabilmektedir. Bunların arasında süt ve bal rengi olanlar en kıymetlileridir. Renk, kristalin her yerinde eşit olmalıdır.

Kedi Gözü Krizoberil taşı hareket ettirildiğinde yada ışık kaynağı hareket ettirildiği zaman bir kedi gözünün açılmasını ve kapanmasını andıran, taşın merkezinde bulunan gümüş bir şerit oluşur. Bu özelliği sayesinde kedi gözü taşı olağanüstü bir taş olarak kabul edilir ve bu orta bandın açılması ve kapanması “Chatoyancy” olarak adlandırılır . Gümüş şerit taş üzerinde iyi ortalanmışsa ve kırılmıyorsa o taşın değerini arttırır.

Kedi Gözü Krizoberil taşı Sri Lanka, Hindistan ve Madagaskar bölgelerinde çıkarılır. Sri Lanka ve Hindistan bölgesinden çıkarılanlar diğer kedi gözü taşlarına göre daha değerlidir.

Kedi Gözü Taşının Faydaları

  • Topraklama taşıdır
  • Sezgileri tetikler
  • Negatif enerjiyi yok eder
  • Güven, mutluluk, huzur, iyi şans getirir
  • Gözü kuvvetlendirir, göz hastalıklarında tedavicidir
  • Baş bölgesindeki ağrıları geçirir

Sertlik Derecesi : 8 – 8,5

Özgül Ağırlık : 3,68 – 3,75

Kimyasal Formül ve Grubu : BeAl2O4

Renk : Sarıdan yeşile, süt ve bal rengi (krizoberil), Gri, beyaz, süt renklerinde (kuvars) saydam, yarı saydam, opak

Çıkarıldığı Yerler : Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar

Çakralar : Kalp, Güneş Sinirağı, Taç

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku