Diaspor Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Diaspor Taşı (Diaspore Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Diaspor (Diyaspor – Diaspore) minerali alüminyum bazlı, renk değiştirme özelliği olan bir mineraldir. Diaspore ismi, Yunanca “diaspora” kelimesinden gelmektedir. Taşın ışığı saçması ve ışıltıya benzemesi sebebiyle ona bu isim verildi.

Diaspor Minerali’nin (Diyaspor Taşı) tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. İlk olarak Rusya’da keşfedilen Diyaspor, daha sonra ABD (Arizona ve Pennsylvania), Yeni Zelanda, Brezilya, Arjantin, İngiltere ve Çin’ de çıkarılmıştır. Ancak bu diyaspor taşları çok tortulu ve opak halde bulunmuşlardır. Dünya üzerinde ilk ve tek mücevher kalitesindeki (Gem Quailty), kristal yapılı, ışığı çok güzel yansıtan, şeffaf ve renk değiştiren Diyaspor ise Türkiye’den çıkarılmaktadır.

Evet tahmin ettiğiniz üzere son dönemlerde adını sıklıkta duyduğumuz Zultanit taşıaslında diyaspor mineralidir. Zultanite, Diaspor taşının piyasada yer alan ticari bir markasıdır. Son dönemde işletmecisinin değişmesi ile birlikte ülkemizde Csarite markasıyla satışa sunulmaktadır. Sıkça sorulan sorulardan biri ise şöyle;

Diaspor, Zultanite ve Csarite  Arasındaki Fark Nedir?

Az öncede bahsettiğim gibi Diaspor madenden çıkarılan taşın (mineralin) asıl adıdır. Zultanite ve Csarite ise bu taşın satışını yapan ticari markalardır. Ancak sadece Türkiye Muğla’daki madenden çıkarılan diaspor taşları Zultanit yada Csarite’tır. Diğer diaspor taşlarına Zultanit yada Csarite denilemez.

Diaspor taşı benzersiz bir renk değiştirme yeteneğine sahiptir. Dünya üzerinde Alexandrite gibi renk değiştiren sayılı taşlardan biridir. (Alexandrite beril grubu bir taştır, Diaspor değildir.) Diyaspor beyaz ışıkta (floresan gibi yapay ışıkta) yeşil-sarı renklerinde iken gün ışığında (sarı ışıkta yada doğal ışıkta) pembe-kırmızı renklere dönüşür. İşte Türk Diyaspor taşının bu kadar gözde olması ve talep görmesinin temel sebebi budur.

Mohs Sertlik Skalasına göre sertlik derecesi 6,5-7 arası olan Diaspor, takı ve mücevher yapımında kullanılır. Ancak Fazla sert olmaması sebebiyle kesim yapılırken kolaylıkla kırılabilmektedir. Bu sebeple işleyen ustanın tecrübesi Diaspor’un güzelliğini ortaya çıkarmakta çok önemlidir.

Türkiye’deki Diaspor madeni Murat Akgün isimli bir iş adamına aittir. Diaspor taşını Zultanite ve Csarite markaları ile dünyaya tanıtan onun firmasıdır. Zultanite® bugün Global Licansing N.V adına Amerika da tescilli bir markadır.

1997 yılında ilk Zultanite, Türkiye’deki Murat Akgün’e ait olan madenden kesildi. 2005 yılında Zultanite markası dünyaya açıldı. Dünya Türk Diaspor Taşını Zultanit ismi ile tanıdı. 2012 yılında ise çeşitli sebepler ile Zultanite markasından ayrıldı ve yeni markasını kurdu: Csarite.

Bugün Zultanite ve Csarite sadece seçkin yerlerden satın alınabilmekte. Çünkü her taşta olduğu gibi bu taşında malesef sahtesi yada sentetik laboratuvar üretimleri var. Gerçek taşı almak için bu markaların yetkili satış yapan yerlerine gitmelisiniz.

Diaspor Taşının Faydaları

  • Sakinlik ve dinginlik taşıdır, huzur verir,
  • Zihin açıklığına yardımcı olmaktadır,
  • Bedenin gerginliğini azaltır,
  • Çevreyle saha uyumlu olmasına yardımcıdır,
  • Dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir,
  • Cesaretlendiricidir,
  • Negatif enerjiyi emer,
  • Güven arttırıcıdır.

Sertlik Derecesi : 6.5 – 7

Özgül Ağırlık : 3.3 – 3.5

Kimyasal Formül ve Grubu : HAlO2 – AlO(OH)

Renk : Beyaz, yeşil, sarı, leylak, pembe ve kahverengi gibi değişik renk ve renk tonlarında, şeffaf-yarı şeffaf

Çıkarıldığı Yerler : Rusya, ABD, Arizona ve Pennsylvania, Yeni Zelanda, Brezilya, Arjantin, İngiltere ve Çin. Zultanite sadece Türkiye Muğla

Çakralar :

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku