Beril Taşı Özellikleri ve Faydaları

0

Beril Taşı (Beryl Stone)

Özellikleri ve Faydaları

Beril Taşı, Beril grubu ailesinden değişik renklerde bulunabilen bir değerli mineraldir. İçerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri içerir. Gösterdiği renge göre değişik isimler alan bir mineraldir. Saydam açık mavi renkli olanı akuamarin‘dir. Pembe beril morganit, altın sarısı olan ise helioder olarak anılır. Ayrıca koyu yeşil, yeşil kırmızı, renklerde de bulunabilmektedir. Krom içeren yeşil renkli olanı ise zümrüt’tür.

1900’lü yıllarda mücevher taşı olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak daha sonra daha önemli kullanım alanları keşfedilmiş ve o alanlarda kullanımı artmıştır. Beril uçak sanayinde, beril tuzları florasan lambalarda X ışını tüplerinde ve süs taşı olarak kullanılır.

Madenlerden çıkarılan beril miktarı yıldan yıla artış göstermiştir. Brezilya başta olmak üzere, Zimbabve, Güney Afrika, Güney Batı Afrika (Namibia) ve ABD beril üreten başlıca ülkelerdir. Türkiye’de İşercekaya Mevkii Söğütçük Köyü (Simav-Kütahya) ve Kozluca Köyü (Gördes-Manisa) yörelerinde pegmatitler içinde berile rastlanmıştır.

Berilyum aliminyum siklosilikat olan Beril’in kimyasal formülü Be3Al2(SiO3)6 şeklindedir. Heksagonal Beril kristalleri çok küçük kristallerden metrelerce büyük kristallere kadar değişik boyutlarda olabilir.

Beril genellikle camsı parlaklıkta bulunur, sertliği 7.5-8, yoğunluğu 2.66-2.92’dir. Beril vücuda değdiğinde hemen ısınmasıyla bilinir.

Beril Taşının Faydaları

  • Şans taşıdır, kişiye şans kapılarını araladığına inanılır,
  • İshal ve kabızlık gibi rahatsızlıkları hafiflettiği,
  • Sindirim sistemini düzenler,
  • Solunum ve dolaşım sitemini güçlendirir,
  • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur,
  • Beril taşının sakinleştirici etkisi vardır,
  • Boğaz enfeksiyonları için faydalıdır,
  • Karaciğerde hızlı iyileşme sağlayabildiği,
  • Yanınızda taşıdığınızda hafif ferahlık hissi verebildiği,
  • Göz kapaklarına direk temas ettirildiğinde gözde bulunan sıkıntıları hafifletebildiği bilinmektedir.

Sertlik Derecesi : 7.5-8

Özgül Ağırlık : 2.66-2.92

Kimyasal Formül ve Grubu : Be3Al2(SiO3)6 ve Silikatlar, Beril Grubu

Renk : Renksiz beyaz yada Yeşil. Diğer renklerine göre başka isimler alır.

Çıkarıldığı Yerler : Amerika, Brezilya, Madagaskar, Güney Batı Afrika, Türkiye

Çakralar : Tüm çakralar

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku